
Zaradi pisma podpore, ki ga je srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću poslal ljubljanski župan Zoran Janković, se je v Ljubljani odvil že drugi protest. Nekateri opozicijski mestni svetniki si želijo priti zadevi do dna, saj so prepričani, da je župan, če se izkaže, da je pismo poslal z občinskim žigom, ravnal nedemokratično in samovoljno.
Komisija za mednarodne odnose Mestnega sveta Ljubljanske občine je nedavno sklenila, da zavrača podporo Jankovića predsedniku Srbije Vučiću in izraža podporo srbskim študentom. Od občine zahtevajo dokumente, iz katerih bo jasno razvidno, ali je Janković pismo poslal v imenu in z naslova občine ali kot zasebnik. Če se izkaže, da je Janković pismo poslal v imenu občine, bi bilo po mnenju članov komisije higienično, da odstopi.
Mojca Sojar, mestna svetnica NSi Ljubljana, ki je že večkrat javno nasprotovala Jankovićevemu pismu podpore Vučiću, sicer pozdravlja sklepe Komisije za mednarodne odnose MOL, a hkrati opozarja, da je komisija županu določila predolg 30-dnevni rok za dostavo pisma. “Ocenjujem, da bi morala komisija župana pozvati, naj takoj oziroma najkasneje v treh dneh posreduje komisiji pismo podpore, saj gre v tem primeru za nepotrebno zavlačevanje,” je poudarila Sojarjeva.
Mestna svetnica iz vrst krčanskih demokratov ocenjuje, da je dogajanje v zvezi z Jankovićevim pismom podpore vrglo slabo luč tudi na druga področja, denimo na izbor častnega meščana MOL. Letos prvič ne bodo predlagali kandidata iz vrst NSi.
“Zdi se mi, da nihče od tistih, ki bi jih predlagali v NSi Ljubljana in bi bil zaslužen za prejem naziva častnega meščana MOL, v tem trenutku ne bi želel prevzeti tega iz rok župana Jankovića,” je zaključila.