
Mojca Sojar, mestna svetnica NSi Ljubljana, je župana Mestne občine Ljubljana (MOL) opozorila na slabo stanje čiščenja javnih površin v prestolnici. V ta namen je pripravila pisno svetniško vprašanje ter priložila fotografije, ki jih je prejela s strani občanov. Iz fotografij je razvidno resno pomanjkanje temeljitega čiščenja, zlasti v zimskih in prehodnih mesecih, ko so površine še posebej izpostavljene nevarnostim.
Sojarjeva je v svojem zapisu opozorila na nevarnosti, ki jih predstavlja mokro in razpadajoče listje na pločnikih in kolesarskih poteh, ki lahko ogrozi pešce, kolesarje in vse uporabnike mestne infrastrukture. “Listje, ki ni odstranjeno, povečuje tveganje za zdrs, še posebej v vlažnem vremenu, ki je značilno za zimske in prehodne mesece. Poleg tega listje na cestiščih zmanjša oprijem vozil, kar lahko povzroči nesreče, kar je še posebej nevarno v obdobju nizkih temperatur in nepredvidljivih vremenskih razmer,” je opozorila. Dodala je, da so tudi parkirišča, ki so v lasti MOL, prekrita z listjem, kar otežuje varno parkiranje in negativno vpliva na vsakdanje življenje občanov ter obremenjuje prometno varnost v mestu.
Pomanjkanje rednega čiščenja v ključnih mesecih Sojarjeva vidi kot nujen signal za večjo politično in organizacijsko pozornost. V Ljubljani se namreč že vrsto let soočamo z istimi težavami glede nesistematičnega čiščenja, predvsem v jesenskem in zimskem času. Sojarjeva poudarja, da bi bilo treba poiskati dolgoročne in učinkovitejše rešitve, saj ljubljanske ulice predstavljajo srce mesta, ki morajo biti primerne za varno življenje vseh občanov, vključno z zagotavljanjem varnih površin za hojo, kolesarjenje in vožnjo.
Občani, ki so mestni svetnici NSi Ljubljana posredovali opozorila o slabem stanju čiščenja javnih površin, so upravičeno zahtevali ukrepanje. Sojarjeva je v odgovor na njihove pobude od župana zahtevala pisna pojasnila o tem, kateri deli mestnih površin so bili očiščeni v januarju 2025 in kateri so planirani za čiščenje v februarju 2025. To vprašanje bo pomagalo pojasniti učinkovitost trenutnih praks čiščenja in omogočilo iskanje odgovorov na vprašanje optimizacije sistema čiščenja v prihodnje.
Sojarjeva je ob tem podala pobudo, da pristojne službe Mestne občine Ljubljana nemudoma ukrepajo in izboljšajo stanje čiščenja javnih površin, saj je to ključno za zagotavljanje varnosti občank in občanov. “Redno čiščenje javnih površin mora biti ena izmed osnovnih nalog mestnih služb, da se preprečijo morebitne nesreče in nevšečnosti za prebivalce in obiskovalce mesta,” je bila jasna mestna svetnica NSi Ljubljana.
V zaključku je poudarila, da mora občina skupaj s pristojnimi službami prepoznati kulturo čiščenja kot ključno komponento varnosti in udobja svojih prebivalcev. Stanje naših ulic in pločnikov vpliva na vsakdanje življenje, zato mora Ljubljana kot prestolnica postaviti zgled pri zagotavljanju urejenosti in varnosti.