NSi Ljubljana: Naša kultura je temelj in ključ za našo uspešno prihodnost

France Prešeren ni le pesnik, ampak tudi simbol slovenskega boja za samostojnost, svobodo in narodovo odgovornost. V času, ko je bil slovenski narod pod tujimi vplivi, je Prešeren s svojo pesmijo postal glas upora in upanja, ki je odmeval v srcu slovenskega človeka. Njegova pesem Zdravljica, ki je danes slovenska himna, nosi globoko ljubezen do domovine, pa tudi jasno željo po enakopravnosti, bratstvu med narodi in svobodi. Prešeren nas opominja, da je kultura temelj politične in narodove enotnosti. To je še posebej pomembno danes, ko se mora kultura ponovno postaviti v ospredje kot ključen dejavnik našega razvoja in napredka.

V današnjem času se slovenska kultura sooča z mnogimi izzivi, ki so tesno povezani z našim političnim okoljem. Golobova vlada žal ni pokazala pravega posluha za umetnost, kulturo in ustvarjalnost. Namesto da bi podpirala razvoj slovenskega kulturnega prostora, so se vladne politike pogosto osredotočale na dekadenco in odklone, ki ogrožajo našo kulturno dediščino in temeljne vrednote. “Ko politika ne prepozna nujnosti vlaganja v kulturo, tvegamo, da izgubimo stik s svojo identiteto, tradicijo in zgodovino,” so poudarili v NSi Ljubljana. Povedano drugače: brez zaščite in podpore kulture tvegamo, da izgubimo našo kulturno samobitnost.

Za NSi Ljubljana je jasno, da morajo politične odločitve temeljiti na spoštovanju vrednot, ki so jih Slovenci skozi stoletja razvijali in prenašali na mlajše generacije. Kultura ni nekaj, kar bi bilo zgolj preteklost, temveč je nujno potrebna za ustvarjanje močne prihodnosti. V NSi Ljubljana poudarjajo, da morajo politika in družba vlagati v ohranjanje in zaščito slovenskega jezika, literature, glasbe in vseh drugih oblik umetnosti, ki nas povezujejo kot narod. “Naša kultura ni le del preteklosti, ampak temelj in ključ za našo uspešno prihodnost,” so prepričani v NSi Ljubljana.

Poleg tega, da kultura povezuje ljudi in utrjuje identiteto naroda, je pomembno tudi, da se politiki zavedamo njene vloge v širšem družbenem in gospodarskem kontekstu. Kulturna industrija ni le vir navdiha, ampak lahko postane tudi pomemben gospodarski dejavnik, ki ustvarja nova delovna mesta in spodbuja kreativno podjetništvo.

Ob tej priložnosti želi NSi Ljubljana vsem Slovencem čestitati za kulturni praznik in jim ob tem zaželeti, da bi 8. februar postal priložnost za globoko hvaležnost in spoštovanje vsega, kar je slovenska kultura prinesla svetu. Hkrati pa naj bo ta dan tudi spodbuda za nadaljnjo skrb za ohranjanje kulturne dediščine, umetnosti in ustvarjalnosti. “Negujmo in razvijajmo našo kulturno dediščino, saj je to naša odgovornost in naša prihodnost,” so zaključili v NSi Ljubljana.